Zapłodnienie in vitro – co warto wiedzieć o leczeniu tą metodą?

In vitro to najskuteczniejsza znana dziś metoda leczenia niepłodności. Od czerwca 2024 roku będzie można ją zrealizować z dofinansowaniem z budżetu państwa, co jest szansą dla wielu par, które ze względów finansowych nie mogły rozpocząć leczenia. Na czym polega in vitro, kiedy się je stosuje i gdzie zgłosić się po pomoc?

Przebieg in vitro

Zapłodnienie in vitro to zapłodnienie pozaustrojowe – komórka jajowa i plemnik zostają połączone w laboratorium. Wcześniej pobiera się je od partnerów – od kobiet małoinwazyjną metoda punkcji, od mężczyzn pozyskuje się je z oddanego nasienia. Dzięki temu możliwe jest wybranie komórek o największym potencjale rozrodczym.

Po połączeniu komórek, powstały zarodek monitoruje się przez kilka dni, po czym wprowadza do dróg rodnych kobiety przy pomocy bardzo cienkiego cewnika. Gdy zarodek poprawnie zagnieździ się w jamie macicy, rozwija się dalej i przekształca w płód.

Kiedy stosuje się in vitro?

In vitro wykonuje się w sytuacji, gdy inne znane metody leczenia niepłodności okazały się nieskuteczne lub gdy od razu wiadomo, że nie pomogą. In vitro stosuje się także w leczeniu niepłodności o nieznanych przyczynach, tzw. niepłodności idiopatycznej. Wśród częstych wskazań do in vitro możemy wymienić:

  • zaburzenia funkcji jajowodów,
  • nosicielstwo wirusów HIV, HCV przez mężczyznę (w sytuacji, gdy kobieta nie jest zarażona),
  • endometrioza,
  • niskie parametry nasienia partnera.

In vitro można wykonać z wykorzystaniem komórek jajowych partnerów, ale także z komórek dawczyni lub dawcy. Stosuje się je także u par, które zamroziły swoje komórki, np. w związku z leczeniem przeciwnowotworowym.

Gdzie wykonać in vitro?

Diagnostykę (poznanie przyczyn) i leczenie realizują kliniki leczenia niepłodności. Tutaj możliwe jest również wykonanie procedury in vitro z dofinansowaniem – ze środków samorządowych, a już za kilka miesięcy także w ramach państwowego wsparcia.

Zobacz też:  Kiedy dziecko zaczyna chodzić

Przeczytaj więcej o nowym programie dofinansowania:

https://kochamwroclaw.pl/in-vitro-juz-wkrotce-calkowicie-finansowane-z-budzetu-panstwa-co-trzeba-wiedziec

Jednym z ośrodków oferujących leczenie metodą in vitro, również z dofinansowaniem, jest klinika leczenia niepłodności Gameta (www.gameta.pl), z placówkami w sześciu miastach Polski – w Warszawie, Gdyni, Łodzi, Wrocławiu, Kielcach i w Bydgoszczy. 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

O niepłodności mówimy wtedy, gdy po 12 miesiącach aktywnych starań, para nie uzyskuje ciąży. Wtedy też należy zgłosić się do lekarza. Jeśli wiek kobiety przekracza 35 lat lub wcześniej wystąpiły problemy zdrowotne, zaleca się konsultację lekarską wcześniej, już po kilku miesiącach. Warto wiedzieć, że – szczególnie w przypadku kobiet – szanse na rodzicielstwo maleją już po 30. roku życia.

Trzeba pamiętać, że leczenie niepłodności jest zawsze kwestią indywidualną – wybrane metody zależą od sytuacji danej pary, a także innych czynników, takich jak wiek czy stan zdrowia.

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Photo of author

Emilia

Emilia to zaangażowana redaktorka bloga, która pasjonuje się opieką nad dziećmi i rodzicielstwem. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspirujących historii i refleksji na temat rozwoju dziecka. Emilia dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając rodzicom w radzeniu sobie z wyzwaniami wychowawczymi i tworzeniu harmonijnej atmosfery dla dzieci.

Dodaj komentarz