Bruksizm to dolegliwość, której głównym objawem jest zgrzytanie zębami. Cierpi na nią duża część populacji. Problem polega na mimowolnym zaciskaniu szczęk i zgrzytaniu zębami, czego efektami są bóle głowy, uszkodzenia zębów, a nawet problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie botoksu, który wstrzykuje się bezpośrednio w mięśnie żwacza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ten preparat działa tymczasowo i po pewnym czasie problem może powrócić, jeśli nie powtórzymy zabiegu. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.
Zastosowanie toksyny botulinowej w stomatologii
Botoks, czyli preparat produkowany z toksyny botulinowej, kojarzy się głównie z medycyną estetyczną i redukcją zmarszczek. Dzięki swoim właściwościom relaksującym mięśnie znalazł również zastosowanie w stomatologii. Przy pomocy toksyny botulinowej można zniwelować objawy bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, ale nie tylko. Preparat znajduje również zastosowanie w korekcji uśmiechu dziąsłowego oraz jest stosowany jako dopełnienie „metamorfozy uśmiechu” po leczeniu ortodontycznym.
Na czym polega zabieg botoksem na bruksizm?
Zastosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w okolice mięśni żwacza, które są odpowiedzialne za zaciskanie szczęk. Procedura jest stosunkowo szybka i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Lekarz wprowadza preparat w odpowiednie miejsca za pomocą cienkiej igły. Niemal natychmiast dochodzi do osłabienia aktywności mięśni żwacza. Efektem jest zmniejszenie napięcia mięśni twarzy i zaprzestanie mimowolnego zgrzytania zębami lub znaczne zredukowanie tej dolegliwości.
Profesjonalnie wykonany zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Pacjent może wrócić do normalnej aktywności niemal od razu po iniekcji botoksu. Ważne jest jednak, aby przez pierwsze dwa dni unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz nadmiernego manipulowania twarzą. Efekty działania botoksu utrzymują się przez około 3–6 miesięcy, po czym należy powtórzyć zabieg, aby utrzymać osiągnięte rezultaty.
Czy botoks całkowicie zniweluje zgrzytanie zębami?
Zabiegi z użyciem botoksu stanowią skuteczną metodę walki z bruksizmem, jednak należy pamiętać, że działanie tego preparatu jest tymczasowe. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy, po czym mięśnie wracają do naturalnej aktywności. Regularne powtarzanie zabiegu pozwala na przedłużenie rezultatów, ale nie jest w stanie wyeliminować przyczyny problemu.
W przypadku bruksizmu, którego podłożem jest stres lub wady zgryzu, warto rozważyć równoległe wdrożenie innych metody leczenia, które pomogą całkowicie pozbyć się dolegliwości. Pomocna może okazać się fizjoterapia stomatologiczna, która polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń rozluźniających mięśnie żwacza. Dodatkowo warto poznać i stosować techniki relaksacyjne, mające na celu redukcję stresu, np. jogę czy medytację.
Jeśli bruksizm jest wynikiem wady zgryzu, najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie ortodontyczne. Skorygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów może znacząco zredukować objawy bruksizmu i poprawić ogólną jakość życia Pacjenta.Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze specjalistami z Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach. Klinika specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, medycyny regeneracyjnej i ginekologii estetycznej.
Materiał promocyjny
Zobacz także:
- Cellulit na nogach – jak skutecznie usunąć pomarańczową skórkę?
- Czy labioplastyka wpływa na przyszłe porody naturalne?
- Czy depilacja laserowa jest dla Ciebie? Wskazania i przeciwwskazania do laserowego usuwania owłosienia
- Zapłodnienie in vitro – co warto wiedzieć o leczeniu tą metodą?
- Jak nauczyć się szybko tabliczki mnożenia